2017-01-01 14:35
 Oceń wpis
   

Orwell przewraca się w grobie z zazdrości

Przed Świętami Bożego Narodzenia wicepremier Morawiecki ogłosił, że rząd rezygnuje z prac nad jednolitym podatkiem dochodowym, który to podatek miał łączyć w sobie podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenia społeczne. W pakiecie tym był również pomysł na likwidację 19% podatku liniowego od przedsiębiorców, a całość budziła obawy, że nastąpi generalne podwyższenie obciążeń podatkowych. Ten news, w zestawieniu z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, powinien ucieszyć nie tylko przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, ale również pozostałych podatników.

Jeśli jednak przyjrzymy się, choćby pobieżnie, niektórym zmianom jakie - raczej po cichu, bez szumu medialnego - ustawodawca już wprowadził do systemu podatkowego, i otoczenia prawnego w ogóle, to radość może okazać się przedwczesna.

Otóż, zapowiadane głośno podwyższenie kwoty wolnej od podatku okazało się iluzoryczne - dotyczy jedynie niewielkiej części podatników zarabiających po kilkaset złotych miesięcznie; znakomita większość podatników pozostanie przy kwocie wolnej dotychczasowej, a spora grupa podatników będzie jej pozbawiona w ogóle (pisałem o tym w tekście: Zwiększenie kwoty wolnej od podatku to ściema). Dość iluzoryczną ulgą jest również obniżenie do 15% CIT dla małych podatników (do 1,2 mln euro przychodów ze sprzedaży brutto), bowiem dotyczy ona jedynie małych osób prawnych; jej beneficjentem nie stanie się z pewnością najliczniejsza grupa przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

Bez rozgłosu zostały też wprowadzone dość drakońskie zmiany dotyczące podatku od towarów i usług. Wśród tych zmian można wymienić m.in. 20%, 30% i 100% sankcje w VAT, możliwość przymusowego wykreślania podatników z rejestru VAT, ograniczenie możliwości składania deklaracji VAT kwartalnie, solidarną odpowiedzialność za grzechy popełnione przez sprzedawcę, solidarną odpowiedzialność do 500 tys. zł pełnomocnika świadczącego pomoc przy rejestracji podatnika (uwaga biura rachunkowe i doradcy), dalsze skomplikowanie ustawy o VAT, rozszerzenie katalogu czynności objętych odwrotnym obciążeniem, itp.

Jeszcze dalej idą propozycje zmian kodeksu karnego zaostrzające odpowiedzialność za nieprawidłowości związane z fakturami i rozliczaniem VAT; kary mogące sięgać 8, a nawet 25, lat pozbawienia wolności.

W katalogu tym znalazł się też projekt dotyczący tzw. rozszerzonej konfiskaty majątku, który w zamyśle projektodawcy ma pomóc w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, ale może rykoszetem dotknąć każdego podatnika, do którego drzwi może zapukać egzekutor.

Projektowana nowa Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała narzędzia pozwalające na zautomatyzowaną pełną inwigilację każdego, bez wyjątku, podatnika. Te narzędzia to m.in. Jednolity Plik Kontrolny (donos na samego siebie) oraz projektowana Centralna Baza Rachunków dająca fiskusowi pełną informację o wszelkich rachunkach bankowych, lokatach, polisach, itp., każdego obywatela.

Jeśli dołożymy do tego niczym nieograniczone, pozostające poza jakąkolwiek kontrolą, uprawnienia organów ścigania i licznych służb (podsłuchy, inwigilacja Internetu, inne techniki operacyjne, itp.), oraz reformę edukacji (wychowanie Nowego Obywatela), to - mówiąc eufemistycznie - obraz całości nie napawa optymizmem.

Jeżeli porównamy całość już dokonanych i projektowanych zmian legislacyjnych z przerażającymi wizjami Orwella, z jego Folwarku zwierzęcego i Wielkim Bratem z Roku 1984, to wizje te wydają się być pogodnymi bajeczkami dla grzecznych dzieci, zaś Orwell przewraca się w grobie z zazdrości, bowiem nawet On nie byłby w stanie tego wymyślić.

Jerzy Andrzej Tomczak
JAT Serwis doradztwa podatkowego on-line

Tagi: fiskus, podatki, pit, wielki brat, vat, Orwell, Jednolity Plik Kontrolny, KAS, inwigilacja Internetu

Komentarze

Najnowsze komentarze
 
2014-08-05 12:23
J L do wpisu:
Nieujawnione znowu na wokandzie Trybunału
Szanowny Panie, a kiedy będziemy mogli przeczytać Pana opinie na temat najnowszego orzeczenia[...]
 
2014-06-05 17:09
jat@doradcypodatkowi.pl do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Tym z Państwa, którzy pytają o sposób procedowania w sprawie żądania wypłacenia oprocentowania[...]
 
2014-06-05 15:51
alex2014 do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Wniosek o wyplate odsetek? Ja otrzymalam sam goly podatek choć na razie nie mam żadnego pisma[...]
 
2014-06-05 10:29
ola41 do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Niestety Płock nie zwraca oprocentowania. Dziś otrzymałam zwrot podatku, natomiast[...]
 
2014-06-04 17:25
jat@doradcypodatkowi.pl do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Według moich szacunków oprocentowanie nadpłaty powinno wynosić prawie 89,- tys. zł (przy[...]
 
2014-06-03 22:21
wies58 do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Dzięki za odpowiedż,- uzupełnienie do podanej kwoty,wpłaty dokonano 23-04-2008,a zwrot podatku[...]
 
2014-06-03 18:58
jat@doradcypodatkowi.pl do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Oczywiście, że tak. Poza tym, oprocentowanie nadpłaty powinno być liczone nie od kwoty głównej[...]
 
2014-06-03 17:04
wies58 do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Potwierdzam ,że II US w Zielonej Górze wypłacił mi ,ale dziwnie obliczył odsetki od kwoty[...]
 
2014-06-02 20:45
jat@doradcypodatkowi.pl do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Niestety, nie mam uprawnień do reprezentowania moich klientów przed sądem powszechnym w[...]
 
2014-06-02 17:35
J L do wpisu:
Pierwsze zwroty podatku
Dzień dobry, chciałem zapytać czy - i jeśli tak to jakie - ma Pan doświadczenia związane z[...]


O mnie
 
Jerzy Andrzej Tomczak doradca podatkowy nr 05259 Właściciel serwisu JAT Serwis doradztwa podatkowego online, www.e-doradcy.pl


Kategorie Bloga
 
Ogólne
 
prawo
 
Archiwum Bloga